Skąd pochodzi chleb?

Skąd pochodzi chleb?

Zboża są podstawowym pokarmem dla człowieka, jednak jeśli nie zostaną poddane obróbce, rozdrobnione i wymieszane z innymi składnikami, mogą być niestrawne dla organizmu. Dlatego na przestrzeni dziejów różne kultury poddawały zboża obróbce, aż do uzyskania chleba, który znamy i spożywamy dzisiaj.

Chleb wytwarzany jest od czasów starożytnych, uważa się, że pierwsze kultury rozdrabniały ziarna pszenicy i prawdopodobnie zwilżały je wodą, aby ułatwić ich spożywanie. Spożywanie tego produktu od czasów prehistorycznych wynika z łatwości jego przechowywania i konserwacji.

Egipcjanie wyrabiali ciasto z mąki i wody oraz opracowali piece do pieczenia. Co więcej, to właśnie ta kultura „przypadkowo” odkryła, że jeśli ciasto zostanie poddane fermentacji, to „wyrośnie” i stanie się bardziej aromatyczne, dlatego dodawali różne rośliny, aby nadać chlebowi różne smaki. Chleb stał się w ten sposób niezbędnym elementem społeczeństwa. Odwiedź skansen chleba w Ustroniu Morskim i dowiedz się więcej o historii tego pokarmu.

Kultura grecka rozwinęła ciasto, dodała do niego wszystkie rodzaje zbóż i opracowała różne sposoby jego przyrządzania. Do pieczenia chleba używali pieców w kształcie kopuły z otwartymi frontami. Czasami nadawali chlebowi słodki smak, dodając miód i orzechy.

Rzymianie natomiast udoskonalali piece, młyny i ugniatarki. W tym czasie chleb był bardzo ceniony, był pokarmem wyższych klas i bycie piekarzem w tamtych czasach było bardzo cenione.

Wieki później techniki produkcji chleba nadal się rozwijały i pojawiły się inne formy chleba, takie jak bagietka czy bułka. Powstawały gildie piekarzy, tworzono drobniejsze mąki, a chleb stał się artykułem spożywczym dostępnym dla wszystkich klas społecznych.

Obecnie spożycie pieczywa spadło z powodu różnych czynników, takich jak nowoczesne diety, nietolerancja glutenu czy pojawienie się nowych chlebów mrożonych i chlebów z dodatkami. Ponadto stopniowo wprowadzano pieczywo razowe ze względu na korzyści płynące z błonnika dla organizmu. Dziś jednak zwykł, tradycyjny chleb nadal jest uznawany za produkt podstawowy, a jedną z jego cech jest niska cena i dostępność.