Egzotyczne przysmaki kuchni francuskiej
Oto egzotyczne przysmaki kuchni francuskiej:
1). Homar – to skorupiak z najwyższej półki kulinarnej. Jest mieszkańcem zimnych wód, ma delikatne, słodkawe mięso. Ponieważ homary, podobnie jak polskie rzeczne raki, podczas gotowania nabierają czerwonego koloru, zwane bywają kardynałami morza. Surowe homary zaraz należy ugotować, inaczej tracą na smaku. Mięso homara jest niskotłuszczowe, a więc i mało kaloryczne, zawiera za to wiele białka i mikroelementów. Jest jednak raczej ciężkostrawne. Homara podaje się na zimno lub na ciepło.
2). Mule – kolejny owoc zimnych mórz. Specjalność Normandii. Po polsku mówimy raczej na nie małże, chociaż właściwa nazwa tych mięczaków w charakterystycznych granatowych lub brązowych muszlach brzmi: omułki. Wapno, żelazo i jod to niezwykle cenne składniki tych „ostryg biedaków”, jak się je określa.
3). Ostrygi – i oczywiście zimny szampan, stojący obok stołu w kubełku, to wprost idealne połączenie, a zarazem wręcz symbol francuskiej wytwornej kuchni. Pochodzą z zimnych mórz, ale żyją w ciepłym Morzu Śródziemnym. Ponieważ obecnie się je hoduje, dzięki temu są tańsze i dostępne przez cały rok. Półmisek wypełniony szklącym się w świetle lodem, a na nim ułożone otwarte skorupki ostryg. Im większe, tym lepsze i oczywiście droższe. Między nimi świeże ćwiartki cytryny. To wszystko. Podczas uczty mniej wytwornej można podać ostrygi zamknięte, a każdego z biesiadników uzbroić w specjalny nóż do ich otwierania. Wtedy zamiast szampana można podać zimne białe wino.
4). Ślimaki – to też mięczaki. Burgundzkie ich odmiany, osiągające spore rozmiary, są już w zaniku. Dlatego też coraz częściej używa się mniejszych, mniej mięsistych nazywanych „petit gris”. Dlatego porządne winniczki słusznych rozmiarów na francuskie stoły trafiają z naszego kraju. Wypromował ich jedzenie w wersji eleganckiej słynny twórca wielkiej kuchni Antoine Careme. Ich przygotowanie wymaga wiele zachodu i tylko prawdziwy smakosz podejmuje się tych kłopotliwych czynności. Ale gdy już je wykona, może przyrządzić ślimaki po burgundzku, czyli „escargots a la bourguignonne”, a jest to chyba najbardziej znany sposób ich podawania.